Otcovská nárok a jak zažádat?

Otcovská je novější sociální dávka, která je určena pro novopečené tatínky. Ti můžou zůstat doma 14 dní a pomoci s péčí o novorozence. Otcovská je sociální dávka z nemocenského pojištění a platí pro ni podobná pravidla jako pro mateřskou.

Otcovská nejdříve trvala pouhý týden, ale od ledna 2022 byla prodloužena na 14 dní. Tyto můžou tatínkové čerpat ihned od narození dítěte až do ukončení šestinedělí.

Otcovská

  • Kdo má nárok: otec, po narození dítěte do jeho 6 týdnů.
  • Jaké podmínky je nutno splnit: účast na nemocenském pojištění v době žádosti, u OSVČ je nutná účast na nemocenském pojištění po dobu 3 měsíců před podáním žádosti.
  • Jak zažádat: žádost předává zaměstnavatel na OSSZ, OSVČ podává žádost sám na OSSZ.
  • Kdy se čerpá dávka: po porodu do konce šestinedělí, 14 dní otcovské je nutno si vybrat vcelku.
  • Kolik je otcovská: je počítána podle vyměřovacího základu, konkrétně je dávka stanovená na 70 % redukovaného vyměřovacího základu za kalendářní den, její výše tak závisí na výši mzdy/platu v posledních 12 měsících.

Otcovská vs. mateřská vs. rodičovská

Otcovská Mateřská Rodičovská
Může čerpat otec Může čerpat matka, při splnění dalších podmínek i otec Může čerpat v jednu chvíli jen jeden z rodičů: matka, nebo otec, na rodičovské se ovšem můžou vystřídat.
Dávka z nemocenského pojištění Dávka z nemocenského pojištění Sociální dávka automaticky, pokud se staráte o dítě až do 4 let věku, není nutné být účastník nemocenského pojištění
Nutno splnit podmínku účasti na nemocenském pojištění v okamžiku žádostiNutno splnit podmínku 270 dní účasti na nemocenském pojištění za poslední dva roky Bez nutnosti dokazovat účast na nemocenském pojištění
14 dní 28 týdnů (37 týdnů u vícerčat) Až do 4 let věku dítěte nejmladšího v rodině
Kdykoliv v době 6 týdnů po narození dítěte Od šesti až osmi týdnů před termínem porodu po dobu 28/37 týdnů Po vyčerpání mateřské, nebo po narození dítěte, pokud nemáte nárok na mateřskou
Žádá zaměstnavatel, nebo přímo na OSSZ Žádá zaměstnavatel, nebo přímo na OSSZ Nutno zažádat na úřadu práce
70 % redukovaného denního vyměřovacího základu 70 % redukovaného denního vyměřovacího základu 300 000 Kč je možné čerpat až 4 roky

Kdo má nárok na otcovskou

U otcovské platí podobné podmínky jako pro peněžitou pomoc v mateřství. Základní podmínkou je účast na nemocenském pojištění, otcovská je sociální dávkou vyplácenou na základě denního vyměřovacího základu a zaplaceného nemocenského pojištění.

Zaměstnaní jsou automaticky pojištěni a mají nárok na otcovskou, o kterou žádají u svého zaměstnavatele. OSVČ mají na dávku nárok, pokud si platili nemocenské pojištění minimálně 3 měsíce před podáním žádosti o otcovskou.

Pro nárok na otcovskou je také nutné, aby otec byl zapsán v rodném listě na matrice.

Podmínky pro nárok na otcovskou:

  • Otec zapsán v rodném listu jako otec dítěte.
  • Narození dítěte, nebo převzetí dítěte mladšího 7 let do péče.
  • Účast na nemocenském pojištění, minimálně 3 měsíce u OSVČ.
  • Podat žádost zaměstnavateli, na OSSZ.

Jak se čerpá otcovská

Otcovskou je nutno vyčerpat 14 dní v kuse a během 6 týdnů po narození dítěte, nebo ode dne převzetí dítěte do péče. Otcovská je určena jako doba, kdy muž pomáhá ženě se starostí o nově narozené dítě.

Termín začátku čerpání otcovské si stanovuje otec sám, poté musí vyčerpat až 14 dní nepřerušeně. Otcovskou není možné čerpat před narozením dítěte. Pokud se narodí vícerčata, tak dávku je možné čerpat pouze jednou a to v délce 14 dní, stejně jako u jednoho narozeného dítěte.

Jak je vysoká otcovská?

Výše dávky se počítá z denní vyměřovacího základu. Ten se poté krátí podle jednotlivých redukčních hranic. Pro rok 2023 platí následující výpočet

  • do 1345 Kč se bere 100 % základu,
  • nad 1345 Kč do 2017 Kč se započítá 60 % základu,
  • od 2017 Kč do 4033 Kč započítá pouze 30 % základu,
  • k částce nad 4033 Kč se nepřihlíží.

Na co vše mají otcové nárok při péči o dítě?

  • Otcovská: 14 dní ve výši 70 % redukovaného vyměřovacího základu.
  • Mateřská: až 22 týdnů ve výši 70 % redukovaného vyměřovacího základu, pokud uzavře s matkou písemnou smlouvu o převzetí péče o dítě.
  • Rodičovský příspěvek: pokud pečuje celodenně o nejmladší dítě v rodině.
  • Placené volno: pro dobu nezbytně nutnou, aby dovezl ženu do porodnice při narození dítěte.
  • Volno: pokud je u porodu, toto volno mu zaměstnavatel nemusí proplatit.
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]

By hb

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *