Důchodový věk v Česku je proměnlivý, u žen i u mužů se postupně prodlužuje tak, aby nakonec byl na 65 letech. U žen pak v současné době ještě stále záleží na počtu vychovaných dětí, které důchodový věk snižují. V budoucnu by se pak měl věk odchodu do důchodu ještě zvyšovat, ale konkrétní návrh ještě není znám.
Se stárnutím evropské populace pak přichází výzva zvyšování věku odchodu do důchodu. Mnoho zemí Evropské unie postupně důchodový věk zvyšuje a spekuluje se na evropské i na národních úrovních, že brzy budeme do důchodu chodit v sedmdesáti a více. Což bude více odpovídat tomu, že žijeme déle a déle zůstáváme ekonomicky aktivní. Také to částečně vyřeší problémy s průběžným financováním evropských důchodových systémů.
Kdy se chodí do důchodu v Evropě
V následující tabulce najdete zhruba rozdělené v jakém věku se chodí do důchodu nebo se do důchodu bude chodit v dohledné době v jednotlivých zemích EU. Vzhledem k tomu, že se důchodový věk postupně v řadě zemí zvyšuje, tak v tabulce je zatím nejvyšší věk, který může být platný až v následujících letech. Je tak možné, že v dané zemi v letošním roce některé skupiny obyvatelstva či všichni obyvatelé můžou dosáhnout i nižšího důchodového věku. V tabulce je také uveden věk odchodu do důchodu u mužů, ženy v řadě zemí mohou dosáhnout důchodového věku dříve.
62 | Francie, Slovensko |
65 | Rakousko, Bulharsko (2037), Kypr, Česká republika, Estonsko (2026), Finsko, Maďarsko, Lotyšsko (2025), Litva (2026), Lucembursko, Malta (2027), Polsko, Rumunsko, Slovinsko |
66 | Portugalsko |
67 | Belgie (2030), Chorvatsko (2038), Dánsko, Německo (2029), Řecko, Itálie, Norsko, Španělsko (2027), Švédsko (2026) |
68 | Irsko (2028), Nizozemsko |
Kde chodí do důchody ženy dřív?
V Česku ženy dlouho chodily do důchodu dříve a to podle počtu vychovaných dětí. Dnes ale dochází postupně ke sjednocení a muži i ženy budou odcházet do důchodu stejně v 65 letech. Taková je alespoň současná zákonná úprava. Podobnou úpravu mají i další členské země EU. Do důchodu tak chodí ženy dříve v Rakousku, v Bulharsku, Polsku a v Rumunsku.
Jak se bude důchodový věk dále zvyšovat?
Zvyšování důchodového věku je jedna z otázek, kterou řeší řada důchodových systémů v Evropě. S tím jak postupně stárne evropské obyvatelstvo, totiž vzniká otázka, kdo bude stále více důchodců v průběžném důchodovém systému vlastně živit. Když lidí v aktivním věku, kteří platí důchodové pojištění do systému, bude stále méně. Odpovědí pak může být i zvyšování důchodového věku v jednotlivých zemích.
Nabízí se nějaký algoritmus, který by propojil předpokládaný věk dožití s důchodovým věkem. Takovou úpravu zvažují například v Estonsku nebo Nizozemsku. V Dánsku se zase od roku 2030 bude každých pět let zvyšovat důchodový věk o dva roky, tedy bez závislosti na předpokládané době dožití.
(foto: redakce)