Malí zmrzlí muži

V polovině května jsou dle lidových pranostik 3 zmrzlí muži: Pankrác, Servác a Bonifác. Tradičně se tak označují dny, kdy jsme si už zvykli na jaro, ale zima se může ještě vrátit s ranními mrazíky. Podobné takové období, ale slabší, se připomíná koncem května. Neboli kdo jsou to 3 malí zmrzlí muži?

Koncem května je přece jenom jaro už silnější, proto jsou ti zmrzlí muži jen malí. Připomínají se 25. května, 26. května a 27. května. A říká se o nich vlastně to samé jako o Pankráci, Serváci a Bonifáci. Tradovalo se, že ochlazení bývá o něco menší než v polovině května a navíc by mělo být už opravdu poslední. Však ostatně za chvíli už začíná léto.

Kdy jsou malí zmrzlí:

  • 25. května: svatý Urban,
  • 26. května: svatý Filip,
  • 27. května: svatý Beda.

Počasí a malí zmrzlí

I když to takto pranostiky říkají, tak pravdou je, že většinou mrazy končí už koncem dubna. Průměrné datum posledního mrazivého dne je 22. dubna. Místně se ale mohou vyskytnout právě přízemní mrazíky, na což odkazují právě zmrzlí muži. Rozhodně to ale není tak, že byste koncem května měli ještě čekat mrazy a studené počasí. Spíše by si měli dávat pozor zahrádkáři a zemědělci.

Statistiky ukazují, že průměrně dochází k ochlazení koncem května zhruba 6x za deset let. Tedy průměrně asi tak každý druhý rok. Začátkem června se pak ale většinou už hlásí vyšší teploty a pomalu začíná léto.

Kdo je Urban, Filip a Beda

  • Svatý Urban byl papež katolické církve v letech 222 – 230. O jeho životě toho není moc jisté, ale pravděpodobně nezemřel žádnou mučednickou smrtí a 25. května se připomíná jeho pohřeb. Zemřel 23. května 230.
  • Svatý Filip byl jeden z apoštolů a křesťanský mučedník. 26. května ale slaví Filipové svátek spíše na počest italského kněze Filipa Neri, který na konci května 1595 umřel. Poměrně brzy po smrti byl svatořečen a býval označován jako římský svatý.
  • Svatý Beda byl anglický benediktinský mnich, který umřel 25. května 735. 1899 byl jmenován učitelem církve a jeho památka byla zařazena na den 27. května. Později byl svatý Béda přesunutý v kalendáři na 25. května.

Trojice malých zmrzlých mužů je dost nesourodá a vlastně jediným pojítkem je to, že se na Urbana, Filipa i Bédu vzpomíná na konci května.

(foto: Kristine Cinate on Unsplash)

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]

By hb

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *