Kdy jsou ledový muži

Před Servácem není léta, po Serváci s mrazem veta. Pankrác, Servác a Bonifác jsou tři svatí, kteří slaví uprostřed května. Přezdívá se jim ledoví nebo také zmrzlí. A bojí se jich sedláci, bojí se jich zahrádkáři, respekt před nimi mají i ovocné stromy. Po staletí totiž uprostřed května bývá zima a jarní mrazíky dokáží zásadním způsobem zamíchat každoroční úrodou.

Jaro sice začíná už v druhé půlce března, ale často je aprílové počasí charakteristické ještě ranními mrazy. Lidové prognostiky pak uvádějí, že ještě během května můžou právě ranní mrazy zničit květy, a ovlivnit tak toho roku úrodu. Často se stane, že mrazy zničí například meruňky, podobně jako v roce 2020, kdy jich na jižní Moravě dozrálo fakt málo. Pan Serboni totiž ničí stromy.

Pan Serboni je spojení jsem všech tří svatých. Neboli PANkrác, SERvác, BONIfác. PAN SERBONI.

Kdy jsou ledoví zmrzlí muži v roce 2024

  • 12. 5. (neděle) Pankrác
  • 13. 5. (pondělí) Servác
  • 14. 5. (úterý) Bonifác

Proč se vlastně připomínají ledoví muži

Tyhle rychlé a vlastně nenadálé změny počasí, kdy by málokdo čekal, že po dvacetistupňovém májovém odpoledni bude mrazivé ráno, nemají rádi zemědělci a zahrádkáři. Mraziví muži Pankrác, Servác a Bonifác značili období, kdy to zima a mráz konečně vzdají a už bude jen teplo. Dřívější statistiky počasí dávají ledovým mužům zapravdu, ještě ve dvacátém století opravdu do května pravidelně ráno mrzlo.

Dřívější hospodáři a zemědělci navíc měli o dost méně spolehlivější předpovědi počasí a také méně vyspělou techniku. A velikost úrody hodně záležela na efektivnosti zemědělství. Proto se také ledoví muži opravdu dodržovali.

Ještě ve 20. stoletím totiž opravdu platilo, že noční a brzké ranní teploty klesaly k nule. Navíc i v dnešní době jsou květnové teplotní výkyvy časté, minulý rok ještě na začátku května někde sněžilo a ranní mrazíky byly časté. Letos sněžilo s přestávkami v nižších polohách i během dubna. Statisticky bývá sice jako nejchladnější den uváděn 29. duben, ale i v květnu bývají rána ještě chladná. Jakou teplotou překvapí zmrzlí svatí letošní květen?

Kdo jsou Pankrác, Servác a Bonifác

Je otázkou, proč právě tito svatí si vyžrali takovou pověst. Protože toho moc společného nemají, Pankrác byl mučedníkem, který byl popraven ve věku 14 let v Římě při pronásledování křesťanů, protože mladý Pankrác se odmítl vzdát své víry. Servác pocházel pravděpodobně z Arménie a byl biskupem na území dnešní Belgie, kde hlásal křesťanství. Bonifác byl pak prostý mnich, který zemřel násilnou smrtí při jedné ze svých misijí.

Spojuje je snad jen doba života, všichni tři prožili své životy v období 4. – 7. století. Tedy v období rozšiřování křesťanství na evropském kontinentě a během doby velkých říší a stěhování národů. Pankráce a Serváce pak spojuje také malá poznámka u jejich patronátu. Oba mají chránit malé rostlinky při jarních mrazících. Snad proto mají své místo v kalendáři právě v květnu.

Menší zmrzlí

Na konci května dle pranostik často přichází další skokové ochlazení, které není tak výrazné, ale i tak si zasloužilo pojmenování tří malých ledových mužů. Ti se připomínají 25., 26. a 27. května na sv. Urbana, sv. Filipa a sv. Beda. To připomíná pranostika “Do lesa Pankrác s dubnem jel, milostivé léto ztratil, Urban (25.5.) léto nenavrátil“. Na druhou stranu pranostiky říkají, že pokud bude květen studený, tak zemědělský rok a úroda budou vydařené.

V čem je dobré poslouchat zmrzlé muže

  • Pokud zahradničíte a nemáte skleník nebo jiné chráněné místo, tak se určitě vyplatí počkat se sazbou sazenic až na období po ledových.
  • Běžná zelenina by měla přežít i ranní mrazíky, ale pozor si dávejte u paprik, rajčat a okurek, které mají raději teplo.
  • Stejně tak nenechávejte venku v truhlících muškáty nebo některé bylinky, jako například bazalku.
  • V druhé půlce května se můžete na zahradě konečně vyřádit, sází se všechny teplomilné rostliny, jako jsou melouny, lilky, papriky a rajčata, saláty, brokolice nebo kedlubny. Je třeba ale sázet už vyrostlé sazenice, jinak nestihnou dozrát.
  • Po ledových je také na čase dát do truhlíků muškáty, begónie a petúnie, do hlíny se můžou zasadit mečíky.

(foto: Frederik Löwer on Unsplash)

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 10 Průměrně: 4.8]

By hb

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *