Tzv. singles day se slaví 11. 11. Datum je zvolené proto, že jsou v něm samé jedničky. Což přesně tak je jeden člověk sám se sebou, když je single. Tento den je populární hlavně v Asii a v Číně, kde se 11. listopadu oslavuje single život. Single den je populární hlavně jako nákupní svátek a prodeje v online i kamenných obchodech v tomto dnu zvysoka převyšují prodeje na Black Friday, což je zase nákupní svátek z USA.

Black Friday vs. Singles Day

Obojí je nákupní svátek a den konzumu. V USA se na černý pátek perou nakupující u vchodu do obchoďáku, přitom je to den, který je spojený s díkuvzdáním a svátečním víkendem. V Číně je pak den nezadaných největší nákupní akcí, která od roku 2009 stále sílí, za posledních deset let se prodeje v tento den znásobili stonásobně a to hned několikrát.

Černý pátek i den nezadaných jsou navíc listopadové dny, takže dost často tyto prodejní akce bývají spojené s nákupem vánočních dárků. V Česku se Black Friday v posledních letech dost zabydlelo, zatímco Singles Day je známý spíš jen jako prodejní akce na Alibabě a dalších čínských serverech.

Pokud jde o oslavu, tak nezapomeňte, že dneska v pondělí slavíme u nás v Česku úplně jiný svátek a to den Svatého Martina. Ten přiváží vypečenou husu, svatomartinská vína a možná i první letošní sníh.

  • Den Sv. Martina 11. listopadu 2019
  • Singles Day 11. listopadu 2019
  • Black Friday 29. listopadu 2019
  • Cyber Monday 2. prosince 2019

Jak vůbec vznikl Singles Day

Den nezadaných, nebo taky den starých mládenců vznikl v roce 1993, na Nanjing universitě. Postupně během devadesátých let se oslava nezadaných rozšířila na několik dalších univerzit a den byl tradičně slaven 11. listopadu, protože je to datum, které má v sobě hned čtyři jedničky. Den nezadaných byla taková protiváha Svatého Valentýna, tedy amerického svátku, který naopak oslavuje lásku a život v páru.

Den nezadaných byl původně slaven jako svátek na kolejích a ve studentských ubytovnách. Však důvod pro oslavu se vždycky najde. A úplně první taková oslava byla pořádána čtyřmi studenty, který si chtěli zpříjemnit monotónnost nezadaného života pořádným večírkem. Tradice se šířila rok od roku po univerzitě a po dalších školách, díky médiím se pak stala v následujících letech velmi populární po celé Číně, nejen mezi studenty.

V dnešní době je tento den slaven nejen jako protiklad ke Svatému Valentýnu, ale také jako jeho alternativa. Jsou pořádány svatby, nezadaní chodí na rande na slepo a na seznamovací párty. Cílem je zařídit setkání nezadaných a třeba i změnit jejich FB status na zadaný.

Proč bychom měli vědět o Singles Day?

Díky internetu, sociálním sítím a stále rozšířenějšímu nakupování v čínských eshopech se sláva Singles Day rozšířila i mimo Čínu, hlavně jako období nákupních akcí a velkých slev. I když 11. 11. není slaven jako svátek nezadaných po celém světě, tak nákupní akce spojená s tímto datem je stále známější i u nás.

Většina čínských eshopů nabídne v tento den opravdu velké slevy, na spotřební zboží, oblečení, elektroniku nebo další zboží. A prodeje v tento den stále rostou. V loňském roce prodej na Alibabě přesáhl hodnotu 30 miliard USD a letos se určitě chystají tento rekord znovu překonat.

(foto: Markus Spiske on Unsplash)

Neváhejte sdílet: