Proč není zkouška sirén

První středu v měsíci probíhá klasicky zkouška sirén a to dle vyhlášky ministerstva vnitra č. 380/2002 Sb. Zkouší se tak technika a také připravenost varovného systému obyvatelstva. Kromě první středy v březnu 2022. A to kvůli probíhajícímu konfliktu na Ukrajině. Informoval o tom, jak ministr vnitra, tak i Hasičský záchranný sbor České republiky.

Zkouška sirén byla zrušena

Dle rozhodnutí ministra vnitra Víta Rakušana jsou zkoušky sirén v březnu zrušeny, aby nešířily paniku mezi obyvatelstvem a také aby nezpůsobovaly nepříjemné situace pro přijímané ukrajinské válečné uprchlíky. Nad světem momentálně visí hrozba nejen třetí světové války, ale také nukleárního útoku ze strany Ruska. Zvuk sirén by tam mohl vyplašit občany, kteří si včas neuvědomí, že jde pouze o zkoušku varovných sirén a ne o opravdový útok.

„V České republice žije v současné době na 200 tisíc občanů Ukrajiny. Další k nám prchají před Putinovou agresí. Sirénami jim nechceme připomínat hrůzu, před kterou opustili své domovy. Rozhodnutí Hasičského záchranného sboru České republiky zrušit pravidelnou zkoušku sirén proto považuji za logické a správné.“, uvádí k důvodům pro zrušení zkoušky ministr vnitra Vít Rakušan.

Ke zrušení sirén došlo i v předchozích letech, bylo to především během probíhajících mimořádných situací. Došlo k tomu tedy při povodních 2009 a 2013 nebo při koronavirové pandemii v roce 2020.

A naopak při různých příležitostech sirény zazněly rozhodnutím vlády na památku zesnulých. Naposledy se tak stalo v roce 2020 po smrti předsedy Senátu Jaroslava Kubery.

Kdy jsou zkoušky sirén?

Za normálních okolností probíhají zkoušky sirén každou první středu v měsíci, a to v pravé poledne. Zkouškou sirén se prověřuje funkčnost varovného systému obyvatelstva a také funkčnost samotných sirén.

Pro zkoušku se používá vždy stejný tón: nepřerušovaný a trvající přesně 140 vteřin. Signál z elektronické sirény a z místního rozhlasu jsou navíc doplněny ústním hlášením, že probíhá zkouška sirén.

“Zkouška sirén, zkouška sirén, zkouška sirén. Právě proběhla zkouška sirén. Zkouška sirén.”

(foto: Guillaume Coué on Unsplash)

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]

By hb

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *